Films of 2008

Azért a tavalyihoz képest nagy meglepetésemre 7 alkalommal voltam moziban, pedig azt hittem kevesebbszer láttam a nagy vásznat. Ráadásul a Trópusi vihar nemcsak hogy ezek közül az egyik legjobb film volt idén, de még ingyenjegyeket is kaptunk mellé, amit bármikor fel lehet használni. Mondjuk innnentől kezdve kicsit gyászosabb a felhozatal, mert összesen 37 filmet láttam, ha jól számolom. Sokszor csak kihoztam a DVDt a könyvtárból és idő hiányában vissza is vittem anélkül, hogy belepillantottam volna. Viszont feladtam pár elvemet és kihasználom, hogy a párom új munkahelyén vannak olyanok, akik el tudnak látni mindenféle kalózsággal. Úgyhogy most elég nehéz helyzetben voltam, alig bírtam összeszedni 10 értelmes filmet. Valahogy rosszabbakkal könnyebb dolgom volt. De így jár az, aki lemarad, pótolni akar és beválaszt.

Bűbáj – ezzel az édes kis mesével kezdeni az évet jól esett

A királynő – Na igen, Helen Mirren megérdemelte azt a szobrocskát

Hideg nyomon – olyan borzongatóan jó volt, hogy muszáj volt nekiállnom Lehane-t olvasni

Vasember – Iron Man – ilyen szuperhős még kell

Kung fu Panda – még magyar szinkronnal is vigyorgós

Mamma mia! – vessetek a mókusok elé én élveztem

A sötét lovag – nincs mit hozzá tenni

Jane Austen könyv klub – szerencsére nem rontották el a könyvélményt

Trópusi vihar – egy bajom volt vele: hiányzott Owen Wilson

Wall-e – a legnagyszeműbb robot Johnny 5 óta

Régi tartozások, amiket nem bántam meg: Possession – Költői szerelem, Gosford Park, Az élet nélkülem.

Kellemetlen meglepetés (ezért pénzt adtam ki???? kategória):

Megérzés – Sandra Bullock se tudja megmenteni,

Anya, lánya, unokája – pedig a három színésznő külön még jó is szokott lenni (oké, Lindsey Lohan mostanában nem)

Ízlések és pofonok – Zeta-Jones szép, de mint szakács nem hihető és az se, hogy elolvad Aaron Eckhardtól.

Idén sorozatokból se nagyon zárkóztam fel: nem jött be a Heroes első évadja, dr. Házzal mondjuk up to date vagyok, de a második felét is egyben akarom megnézni, úgyhogy nyárig szünetelünk. Viszont most 2008 utolsó napján láttam életem első South Park epizódját 🙂

Continue Reading

Books of 2008

Idén a saját olvasónaplómon kívül írtam még az Olvasóba és egyszer a könyvesblognak is. Könyvért mindent! felkiáltással. Az utóbbi azt hiszem röpke vendégszereplés maradt, az olvaso.freeblog.hu-ra remélem még írok, csak kicsit úgy érzem, hogy nem fair velük szemben, hogy van saját olvasónaplóm, de néha egy-egy jobb kötet, megbízás, kérés esetében még oda is tolom a pofámat. Igaz akkor mindig hagyom hogy ott jelenjen meg elobb az írás, és késobb postolom be csak magamhoz. Végülis eddig még nem panaszkodtak…

Ja és még egy Internet Fiestára is meghívtak az olvasónaplómnak köszönhetoen.


Az év könyvei, az a bizonyos top 10 idorendben:


Tereza Bouckova: Ha szeretsz egy férfit
– a cseh noi sorsok

Justine Picardie: Daphne
– kicsit felemás érzésem volt vele kapcsolatban, de nagyon hatásosra sikerült és azt hiszem, Daphne du Maurirert jobban meg kell ismernem

Christopher Moore: Mocskos meló
– morbid és vicces, ahogy vártam.

Naomi Novik: Ofelsége sárkánya
– számomra az év fantasy-je. Alig várom, hogy rátehessem kezemet a folytatásra.
Katherine Patterson: A nagy Gilly Hopkins – gyerekkoromban kimaradt ifjúsági regény, avagy cuppanjunk rá újra a piknik könyvekre
Polcz Alaine: Asszony a fronton – nagyon kemény, de örülök, hogy erot vettem magamon, legyoztem a félelmeimet és elolvastam.
Carol Shields: Jane Austen – egy korrekt, népszerusíto életrajz.
Nick Hornby: Vájtfüluek brancsa – így olvas egy profi olvasó aki még kiválóan ír is az élményekrol
Kaffka Margit: Színek és évek – klasszikus, magyar és kiváló.

Philippa Gregory: A Boleyn örökség
– VIII. Henrik megorül. A folytatás.

Különdíjak:
Ranschburg Jenonek, akinek az Áldás vagy átok címu kötete tudott jó sokat mondani arról, hogyan nevelhetünk egészséges gyereket tévé és számítógép mellett, valamint a technika bevonásával. Sot a vele és Vekerdyvel való beszélgetésekbol összeállított könyv is 10 pontott kapott tolem 2008-ban s még mindig elolvasásra vár a Szülok lettünk is, amit a párom épp nemrég végzett ki és nagyon sürget, hogy ha lehet kerítsek már végre sort rá én is.
Alice Hoffmannak, akinek idén olvasott három kötete (Itt a földön, A hetedik mennyország, A tizenharmadik boszorkány) simán bekerülhetett volna a fenti 10-be, o hozta a 2007-ben neve révén megismert színvonalat. Tessék még tole fordítani, mert egész sokat írt.
Dennis Lehane-nak, akitol a Titokzatos folyót azért nem olvastam el anno, mert úgy gondoltam, ha láttam a filmet akkor már mindent tudok. Aztán megnéztem a Hideg nyomont és a két Kenzie Gennaro kötet valamint a Vihar sziget nagyon ütött.
Továbbá hozták még a formájukat: Ulickaja, Baricco és Block, akitol idén Bernie-t ugyan nem olvastam, viszont Kellerbol és Scudderbol up to date vagyok.

Az év csalódásai:

Hugh Laurie: A balek
– jól indul, aztán lapos lesz
Susanna Clarke: Búcsúbáj hölgyei – hát ezek után se hozta meg a kedvemet a Hollókirályhoz.
Syrie James: Jane Austen naplója – ezen aztán rendesen felhúztam magamat
A noknek szóló természetfölöttis regények se nagyon jöttek be idén, pedig próbáltam felfedezni oket, legyenek vámpíros szeretok, vámpírvadászok, nekromanta fejvadászok vagy éppen boszorkányok.

Continue Reading

What would Jane do?

Először volt a könyv, aztán jött a klub (aminek az utolsó 3 összeröffenéséről sajnos igazából hiányoztam, de becsületesen elolvastam a regényeket, sőt most is arra készülök az Édesek és mostohákkal), majd a hír a filmről. Hosszú hallgatás. Valaki letorrentezte. Megjelent magyarul is. S végre tegnap én is megnéztem. Azt kell mondanom, hogy bravo. Lehet kötözködni, hogy apróságokat megváltoztattak a könyvhöz képest (pl. hogy melyik szereplő kapja melyik regényt, hogy Grigg nem fiatal, hanem annyi idős mint a csajok nagy része stb.), de igazából az egész filmből az jön le, hogy Austen még mindig tud aktuális lenni. Hogy vannak olyan irodalmi művek, amelyek máig hatnak, mert megérdemlik. S igen, még férfiak is találnak benne olyan dolgokat, amikkel jobbá tehetik az életüket, párkapcsolataikat. Szóval a könyv nélkül is lehet élvezni a filmet, van értelme és ha az ember olvasta és kedvelte a sztorit, a film nem fog csalódást okozni.
Tegnap este míg az ember játszott a szomszéd gépen én ezt néztem, de néha bizony ő is elcsábult. (Most min nevetsz? tette fel többször is a kérdést)

Continue Reading

Másodszor

Tegnap délután aztán elég nehéz volt Babszemmel. Keveset aludt, sokkal többet nyafogott mindenért amit akart és nem úgy történt, ahogy szerette volna, mint azt megszoktam. Azt hiszem eléggé felspannolta magát és egyszerűen nem tudott leengedni. Este mondjuk elég hamar bealudt, így végre behoztam a lemaradásaimat az Olvasónaplómban is (augusztusban jó sokat sikerült olvasni, viszon keveset tudtam írni).
Ma már 9-re mentünk. Reggel szinte azonnal berohant a terembe, bebújt a kedvenc helyére, alig tudtuk rávenni, hogy az apjától búcsúzzon el. Tízórait is szépen megitta, majdnem két pohárral, teljesen egyedül, csak a végén öntött magára egy kis baracklét, de ma rutinosabb voltam, kértem előkét így átöltöztetni nem kellett a csemetét. Aztán kimentünk az udvarra, ahol azonban nagyon hamar elfáradt. Tologatta a babakocsit, kipróbált néhány motort, csúszdázott (felmászni még nem tud rá, viszont egyedül csúszott le), s mint valami menekülőművész felfedezte az összes kaput, ajtót, ahol távozni lehetne az udvarról, mert a bekerített hely számára kevés,ő a nagy tereket szereti.
Aztán nem maradtunk teljesen két órát, eljöttünk hamarabb. De úgy beszéltük meg, hogy holnap korábban megyünk, reggelizünk és talán ebédre is maradunk. Majd meglátjuk.

Continue Reading

Csajok könyvben

Azt hiszem befejezem, hogy dögös csajos könyveket olvasok. Mert mostanában igazából egyik se jött be azok közül, amik a kezembe kerültek. Holott olyan ígéretesek voltak. De hát Anita Blake is úgy indult, aztán lám mi lett belőle. Jó magam pedig vágynék valami jó fej hősnőre, aki egyrészt elkápráztat, lenyűgöz, ugyanakkor meg is tudom kedvelni. Hol vannak a régi Vavyan Fable hősnők, óh. De az utolsó 3-4 dögös csajos könyvel kicsit befürödtem, nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket.
Holott én az a típus vagyok, aki előre tájékozódik az olvasmányairól, mert egyrészt ismerem a saját ízlésemet, tudom, mi jöhet be, másrészt meg a mostani könyvárak mellett nem árt tudni, megéri-e az adott kötet a pénzét, vagy várjak inkább a könyvtári megjelenésre. Pedig régen mennyire szerettem a friss könyveket: még melegében megvettem és mindenki előtt kiolvastam őket. De aztán rájöttem, hogy várhatok, a betűk nem szaladnak el. Előbb utóbb ami érdekel az a kezembe kerül. Csak mondjuk nem a megjelenés pillanatában és nem menőzhetek azzal, hogy ja ja én azt már réges-régen olvastam.
Ja és most már az amazon olvasói véleményeiben se lehet bízni. Mert az összes mostanában olvasott könyvről 4-5 csillagos átlagot produkált nem is kevés véleménymondó olvasó. De szerintem lassan már ott is az lesz, hogy a rajongók habzó szájjal ugranak, ha valaki rosszat ír kedvencükről, ezért aztán minden 2 csillagos kritikára azonnal legalább hárman írnak 5 csillagosat. Csak hogy az átlag meglegyen és félrevezesse az olyanokat, mint én.
Lényeg, hogy még nem találtam meg Denisa Wry utódját. Úgyhogy marad Eve Dallas akit mindig elolvasok, és akiért pénzt adok, a botrányos borítók ellenére is, mert ott mindig van valami, amiért érzem: érdemes volt megint megvenni a regényt.

Continue Reading

Könyvmánia 2

Mikor szombaton 2 órára beszabadultam a városba, természetesen Red Bust és a Múzeum körúti antikváriumokat látogattam végig. Azon a címen, hogy plázázni, ruhát/cipőt venni már Babszemmel is tudok, de ha nem valami nagy gyereksarkos könyvesboltban vagyunk, azt hamar elunja. Vettem is egy Great Books for Boys című könyvet, mert teljesen oda vagyok, hogy én nagyon jól ismerem a lányregényeket (csíkos, pöttyös, romantikus stb.), de pl. alig olvastam 3 indiánost és Tom Sawyer se érdekelt soha. Ugyanis sose voltam egy fiús érdeklődésű lény, bár igyekeztem. Na jó fantasyvel el vagyunk látva, erről tanúnk a 3 példányban meglévő Gyűrűk ura is. szóval valahogy tájékozódnom kell, hogy mit adjak majd Babszem kezébe, miről olvasson és mikor. Elvégre biztos van élet Thomas a gőzmozdony után is. A könyvet egy gyermek könyvtáros állította össze és ugyan 1997-es, viszont pont ezért jó eséllyel sok ott említett kötetet már talán lefordítottak magyarra is, szóval úgy érzem, kiváló befektetés, hogy megtudjam milyen stílust is adjak majd Babszemnek 2-14 éves korában. Ja és vigyázni kell arra is, hogy megmaradjon ez a könyvek iránti szeretete, amikor majd kamaszodni kezd, akkor is. A Great books szerint ez az az időszak ugyanis, amikor a fiúk leginkább elfordulnak a betűtől mert az nem cooll és csodabogárnak tartják őket társaik, ha olvasnak.

Continue Reading

Film 2007

Eljött az az év is, amikor talán életemben legkevesebbet voltam moziban. Mindössze 4x. Igaz, mind a 4 alkalom jó szórakozás volt, sőt sikerült 2007 két legjobb filmjét is megnéznem, a Csillagport meg a Bourne ultimátumot (a Die Hard 4.0 meg az Ocean’s 13 is jó volt szóval legalább a pénzemnél maradtam). Így láttam idén összesen 63 filmet (nem számolom bele, hogy mondjuk 2x megnéztem még a Ház a tónált, a Love Actuallyt többször, sőt szerintem a Gyűrűk ura mind a 3 részét meg a Csillagok Háborúja IV-VI-t stb., szóval a polcon álló klasszikusokat, meg ha valami volt véletlenül amikor családot látogattunk), ebből 59-t DVDn. Sorozatokból végignéztem a Gilmore Girlst, amit tavaly az 5.7-nél hagytam abba és hát a 6-7. évad ahhoz képest eléggé szánalmas volt, de tetszett a Róma, na meg elkezdtük nézni Dr. Házat és a Nancy ül a fűben, valamint kicsit bénán néztük a Joey első évadjának a felét, mert csak a végén jöttünk rá, hogy a DVDk dupla oldalasak voltak 🙂

Akkor a DVD filmek közül tehát a következők voltak, amiket feltétlen érdemes volt megnézni (nem toplistázva, hanem időrendben):

Tökéletes trükk – Bűvészkedés: látványban, játékban. A The Dark Knight tuti moziban nézős lesz.
A matador – Régen James Bond volt, most Budapesten sír, Pierce Brosnan sörhassal is király.
Elvitte a víz – Nem Wallace és Gromit, de azért nagyon ott van a szeren, s még Babszemnek is tetszett, 8 hónaposan.
A nagy kaszálás – Senki se az aminek látszik és mindenki átver mindenkit, s még John Cusack se jófiú.
Tim Burton: A halott menyasszony – A karácsonyi lidércnyomáshoz képest nekem jobban tetszett
Mi a manó – Miből lesz a Will Ferrer (miért nem ezt vetítik Karácsonykor a tévékben?)
Köszönjük, hogy rágyújtott – Még ilyen szatírákat.
Zene és szöveg – Az év romantikus komédiája
Felforgatókönyv – Még egy Will Ferrer, és most is visszafogottan.
Vaskabátok – Shaun of the Kisváros

Kellemes meglepetés volt még A boldogság nyomában, Véres gyémánt, Deja vu, Fegyvernepper, Hollywoodland, Bábel és amint írtam: Mike Binder.

Kellemetlen meglepetés: Lauren Graham az év 2 legszörnyűbb filmjében (Evan a minden6ó, Férjhez mész, mert azt mondtam).

Continue Reading

10+ könyv, ami…

2007-ben végül beláttam, hogy felesleges kétlakiskodni az olvasónaplómmal, ezért aztán elköszöntem a blogtertol és maradtam a freeblognál, meg a kozmetikázatlan valóságnál.
Akkor lássuk eloször a 10 könyvet (szigorúan idorenben), amely tavaly mélyebb nyomokat hagyott bennem:

Richard Morgan: Valós halál – cyberpunk és noir. Igazi ínyencség
Madeleine Wickham: Coctails for three – könnyed olvasmány létére igazán jó meglátásokkal volt teli
Anna Gavalda: Együtt lehetnénk – egyelore nem csalódtam a tavalyi kedvencben
Jodi Picoult: A novérem húga – meredek téma, csakis zsebkendovel olvasható
Neil Gaiman: Anansi boys – P.G. Woodhouse stílusában, s nekem jobban bejött, mint az Amerikai istenek
Réz András: Mozibubus – a stílus az írásban is megmaradt
Sinead Moriarty: Babablues – megint egy sírva-nevetos
Diane Setterfield: A tizenharmadik történet – a Bronte novérek élnek
Philippa Gregory: A másik Boleyn lány – az ilyen történelmi regényeket imádom.
Alice Hoffman: Átkozott boszorkák – jobb sokkal, mint a film.

Az év felfedezettjei, legalábbis számomra, mert egyikük se új keletu író, sot már évek óta mindenki izgatottan várja a regényeiket, de velem most jöttek szembe.
Az egyik Alessandro Baricco volt, akinek a Selyem és Novecento címu regénye teljesen lenyugözött. A Tengeróceán már kicsit nehezebben emésztheto és sokkal összetettebb volt, viszont voltak benne rendesen megdöbbento részek. (Mindhárom bekerülhetett volna a fenti 10be)
Margaret Atwood foleg A szolgálólány meséje címu regényével lopta be magát a szívembe, a Penelopeia is nagyon kellemes volt, s a kívánságlistámra felkerült még a Vak bérgyilkos is.

A csalódások:

Elizabeth Kostova: A történész címu regényérol nagyon jókat olvastam, akárcsak A tizenharmadik történetrol, de ez valahogy mégse váltotta be a hozzá fuzött reményeket.
Mary Shelley: Frankenstein egy klasszikus, amivel már másodszor fogtam mellé
George R.R. Martin: Varjak lakomája azt hiszem, itt kell feladnom. Ennek sose lesz vége, engem pedig ez idegesít.

Continue Reading

Lapozz

Mostanában nem haladok a könyveimmel. Még amikor kisebb volt a Babszem és fél órákat etettem, olyan jókat olvastam közben. Még éjszaka is. Amióta azonban rövid idő alatt elintézi a dolgát, ráadásul állandóan ficereg, jobban kell tartani is, már lassabban mennek a dolgok, ráadásul sokszor ha szabadidőm van inkább a pc-re kattanok, nem a könyvre. Ezért is tartott soká például a Philip Roth könyv kiolvasása is. A másik meg, hogy bár vannak képeskönyvei is a Babszemnek, akár fél órát is képes eljátszani az én köteteim lapozgatásával. Csak akkor veszem ki a kezéből, amikor a hajtogatás, forgatás, pörgetés már kezd tépkedéssé fajulni. Biztos kíváncsi rá, mi a fenét találok annyira érdekesnek a betűhalomban. Az olvasóvá nevelést nem lehet elég korán kezdeni:

Continue Reading

Olvasás

Nem panaszkodhatom, megy az, van rá időm, mert hát a szoptatás úgy 20-40 perc naponta 5-7 alkalommal, úgyhogy a fotel karfáján mindig ott az aktuális kötet és amíg eszik a gyerek, én a betűket falom. A legfrissebb élmény Anna Gavalda: Együtt lehetnénk című regénye volt, amit már Vica is ajánlott.  Két nap alatt a végére értem, ami lássuk be egy két és fél hónapos gyerek anyjaként nem semmi teljesítmény. Még az éjszakai etetést is szívesen fogadtam, hisz akkor is belefeledkezhettem a történetbe, sőt lehet hogy néha nem is bántam, hogy Babszem többet egyen a szokásosnál, mert addig se kellett letenni a regényt. Mikor lefeküdtem meg persze a szereplőkkel álmodtam. S természetesen  hamarosan sort kerítek a Szerettem őt-re is. Na meg persze újra Párizsba vágytam a regény olvasása közben, holott sose voltam frankomán.

Continue Reading

Alternatív történelem

Washingtonból a mentoraink egy hétvégén elvittek minket a Gettysburghi csata helyszínére. Ott aztán megnéztük a kiállításokat, hogy honnan mondta Lincoln a híres beszédét, végigmentünk a mezőkön, megmutatták a bokrokat, hogy honnan melyik kő mögül ki figyelt meg kit és hogy lőtték az ellenséget stb. Elég részletesen tanulják annak a 3 napnak a történelmét az amerikaiak, ráadásul gondolom akik ott laknak a közelben még mélyebben foglalkoznak a dologgal. A legjobb idegenvezetőnk egyébként egy írónő volt (aki az Édesvölgyi suli akkoriban futó sorozatában ghostwriter-ként közreműködött),s ő mondta, hogy szerinte az egyik legjobb könyv, amiből az amerikai polgárháborút meg lehetne tanulni, az Harry Turtledove alternatív történelmi sorozata. Mert abban ugyan a déliek nyernek, méghozzá többek között azzal, hogy Gettysburghben lenyomják az északiakat. Innen aztán egy egész sorozatot indított útjára Turtledove, akit az alternatív történelmi regényírás nagy mesterének tartanak. Mindez a most olvasott Orson Scott Card regény után jutott eszembe, amely szerint Kolombusz és felfedezése volt a modernkori történelem azon fordulópontja, amely ha másképp alakul, akkor bizony jelenünk és jövőnk is valahova máshova fordult volna.

Continue Reading

Film 2006

Tavaly 28-szor voltam moziban és 101 filmet néztem meg DVDn, meg két sorozatot (Firefly, meg Gilmore girls az elsőtől az 5.7-ig). Kizárólag időrendben a következő filmek tetszettek igazán:
Büszkeség és balítélet – Kötelező darab, s bármennyire is ódzkodott tőle mindenki, legalább olyan jó lett, mint a tévésorozat
Walk the line – A nyughatatlan – A főszereplők és a zene miatt főleg
Első a szerelem – Egy keserédes komédia
A belső ember – Intelligens bankrablás, kiváló alakítások
X-men az ellenállás vége – Nekem ez volt a nyár kasszasikere
16 utca – Bruce Willis tud és mer öreg lenni, de még így se érdemes ujjathúzni vele (Ráadásul hazaúton a moziból mozdult meg először a Babszem)
Ház a tónál – Egyértelműen az év romantikus filmje
Az ördög Pradát visel – Közepes regényből kiváló vígjáték, Meryl Streep pedig zseniális, pedig én alapból nem is kedveltem őt
Tégla – Nem ismerve az eredetit, le a kalappal
Az ember gyermeke – Igazából nekem az év filmje.

DVD-ből nehezebb volt 10et kiválasztani, de aztán valahogy sikerült.

Torta – Layer Cake – Daniel Craiget innentől támogattam, mint James Bondot (még nem láttam, szóval nem tudok nyilatkozni, megérte-e)
Serenity – A sorozat zseniális volt, nem biztos, hogy nélküle értékelhető lenne a film
Betty nővér – Régi adósság
Bill és Ted zseniális kalandja – A srácok haláli túráját többször is láttam már, de ezt még soha. Excelennt
Erőszakos múlt – Visszafogottan durva
Hotel Ruanda – Afrikáról mindig lehet megdöbbentő filmet csinálni
Minden vilángol – A vega Frodo Ukrajnában egy Trabanttal, mit nem lehet ezen szeretni?
Sziriana – Az arab világ és a politikai, ipari érdekek szövevényessége is állandóan jó alap tud lenni
Bad News Bears – Előbb láttam, mint a Tapló télapót ezért itt jobban bejött Billy Bob alkoholista vesztes edzője, aki gyerekekkel szórakozik
Elszánt diplomata – Megint egy afrikai téma, de most az angolok a hunyók
Nőies játékok – Stage beauty – Mi történt a szerelmes Shakespeare után? Billy Cudrup nőnek is szép

Continue Reading

LoboTen 2006

Akkor most a számok helyett jöjjenek a szavak. Időrendben az évi 10es könyvlista:
Jennifer Weiner: Little earthquakes – Mert témába vágott, a stílus pedig még mindig tetszik
Ljudmilla Ulickaja: Szonyecska, Médea és gyermekei – idén minden magyarul megjelent könyvét elolvastam, s ez a kettő fogott meg a legjobban
Szabó Magda: Régimódi történet – az idei kedvencem tőle, majd ha hozzáférek, megnézem a tévében most karácsonykor leadott sorozatot is
Carlos Ruiz Zafon: A Szél árnyéka – Mint mindenki másnak, nekem is nagyon bejött
Anna Gavalda: Szeretném ha valahol valaki várna rám… – Tőle még kell olvasnom
Arturo Perez-Reverte: A Dumas-klub – Dumas rajongásom miatt, na meg a könyvekről szóló krimik iránti szeretet miatt
Libby Purves: Hogyan ne legyünk tökéletes anyák? – Mert alkatilag én is képtelen vagyok a tökéletességre
Nei Gaiman: Stardust – Állítólag a film már úgy is nagyon tetszett a tesztelőknek, hogy a legtöbb trükk még sehol sincs
Christopher Moore: Biff evangéliuma – Karácsonyi olvasmánynak kötelező.
Nagy visszatérés:
Nick Hornby A hogyan legyünk jók és a gyűjteményes könyvek után végre megint írt egy klassz regényt.
Vavyan Fable Nem szúrta el a Halkirálynő sorozatot, sőt, sikerült a régi fényében tündökölnie. Most kíváncsian várom idén mit mutat a Mesemaraton: Emlékfutammal.
Csalódás:
Rebecca Wells: Ya-yas in bloom A Little Altars everywhere és a Vagány nők klubja után nagyon gyenge lett. Pedig úgy készültem rá, hogy sikerül ismét elvarázsolni és együtt lehet Vivivel meg barátnőivel.
Anita Blake igazából a Kárhozottak cirkusza óta van leszállóágban. Nem is értem, miért büntetem vele magam még mindig.
Kisasszonyok Azt hiszem későn olvastam. Igazán akkor kellett volna vele összefutnom, amikor először olvastam a Lowoodi árvát (Jayne Eyre zanzásítva fiataloknak). Viszont anyósjelölt rákattant, megvette az egész sorozatot:)

Continue Reading

Olvasmányok

A gyerekneveléses könyvek után megint kicsit fantasyt olvastam. Elvégre befejeződött a Narnia krónikái, aminek a legnagyobb baja, hogy nem került a kezembe tizenévesen. Na de majd Babszemnek itt lesz a polcon az összes kötet. Aztán a hétvégi pihenések közben meg kiolvastam az utolsó eddig megjelent Harry Pottert is, jóval azután, hogy lecsengett az összes izgalom, ami körülvette. Narniával ellentétben Rowling sorozata tényleg a mai gyerekeknek szól, s igazán azoknak jó, akik a regényekkel nőnek fel. Engem már az előző rész óta idegesített Harry jellemfejlődése, de hát ráébresztettek, hogy kamaszodik, és a kamaszkor biza ilyen. Na meg újból meg kellett állapítani, hogy nem én vagyok a célközönség. Végül azonban sikerült egy olyan regényt beszerezni és elolvasni, ami maradéktalanul megfelelt mindenféle kívánalmaknak és elvárásoknak. Méghozzá Neil Gaiman Neverwhereje volt az. Ahogy Isolde is mondta: Hű. Még ott figyel a polcomon a Stardust is, amit szintén elolvasok, ha lehet a film megjelenése előtt, amiből épp a legutóbbi Empire-ben volt pár kép, na meg Neil Gaiman maga is írogatott róla a blogjában.

Ennek a postnak a célja nem más, mint önreklám. Szeretném felhívni mindenki figyelmét az olvasónaplómra 🙂

Continue Reading

Halkirálynő nevében

Kivételesen nem vártam ki, hogy kedvezménnyel juthassak hozzá a legújabb Vavyan Fable regényhez, amely a kedvenc sorozatom, a Halkirálynő folytatása, immár a 7. kötet (na jó, 8. ha a A Pokol is elnyelit is ide számítjuk). Míg az első részeket szinte kívülről tudtam, annyiszor olvastam őket, addig az utolsóra, A Hold forró jegénre alig emlékszem, csak az maradt meg bennem, hogy nem volt egy nagy eresztés, s bizony megijedtem, mikor megtudtam, hogy íródik a folytatás. Mert az utóbbi években volt csalódás, felháborodás, idegenkedés, értetlenkedés amivel sikerült körbevennem a megjelenő Fable regényeket. Bár az utolsó pár kötet már ismét jobban sikerült. Mindenesetre már rég nem rohantam boltba megvenni a legújabb mesét, éjszakán át olvasni. Most azonban ráment a szombatom arra, hogy kiolvastam az Apád, anyád ide lőjön!t, s meg kell mondanom, kellemesen csalódtam.

Continue Reading

Filmeztem

A Firefly mellett azért sikerült még más jó filmeket is látni a hétvégén. Pótoltam végre a Kerülőutakat, s persze legszívesebben azonnal ittam volna valami nagyon finom bort, valamint szerettem volna örökbefogadni Milest, aki még részegen is olyan kis ölelnivaló apró bocsnak nézett ki. Az Első a szerelem pedig megint egy intelligens romantikus komédia, kiváló szereposztással na jó, a sráctól mondjuk nem voltam elájulva, de a két főszereplőnő mellett senki se rúghatott labdába. Ráadásul a film vége meglepően keserédesre sikeredett.* Aztán amíg az emberem dolgozott még lenyomtam egy Batman keződik!et is, továbbra is a legjobb denevérfilmként tartom számon, s lefekvés előtt még azt is szomorúan kellett konstatálni, hogy már csak 3 rész van vissza Serenity legénységének kalandjaiból. Azt hiszem valahonnan be kell szerezni a filmet is.

*S végre kiderült, hogy már a Wimbledonban is pazarnak ítélt szám nem más, mint a Ghostwriter RJD2tól.

Continue Reading

Film 2005

Ami meg a filmeket illeti, tavaly 120-at láttam, ebből 33-t moziban, ahogy elnéztem, nem biztos, hogy nagy szám. A DVD filmek közül több is nem első nézés volt, de nem számoltam bele, hogy hány havonta veszünk elő újra meg újra kedvenceket (Ford Fairlane, Igazából szerelem, Zoolander, Ocean’s eleven és társait) Májusban nem voltam moziban, legtöbbször azonban decemberben mentem, 6 alkalommal is. Viszont igyekeztem kihasználni a könyvtár DVD kölcsönzési lehetőségeit, hogy 2 napra 3 film jöhet, ami ugye hétvégén 3 napot jelent.
Az elsőre nézett filmek közt (soxor mozis kimaradást DVDn pótoltam) a következő filmek lopták be magukat a szívembe 2005 során. Időrendben (Jelige: Éljen a kommersz ízlésem)
Mozi:
Édes vízi élet – Life aquatic with Steve Zissou Ráadásul majdnem találkoztam Ebsikkel.
Sin city – Fekete-színes kavalkád
40 éves szűz – Kihagyhatatlan nevetés.
Batman: Kezdődik! – Denevérember, akibe szerelmes tudnék lenni
Wallace és Gromit és az Elvetemült veteménylény – Nagyon vártam és nem csalódtam
Egy cipőben – Romantikus, de ésszel, szívvel, kiváló színészekkel
Ütközések – Döbbenet, feszes, meglepetések
Az igazság fogságában – Colin bajusszal, Kevin Bacon pedig egyre jobb lesz
Csak szex és más semmi – Magyar film, ami jó
Kiss Kiss Bang Bang – Durr durr és csók – Black, Downey, Kilmer, a nagy visszatérés
DVD:
Fegyvertársak (Open Range) – Kevin Costner westernben otthon van, ha megnő Clint Eastwood lehet belőle
Kontroll – Nem volt meg moziban, tudom, de pótoltam. Többször is
Anchorman: A híres Ron Burgundy legendája – Steve Carell és a leszámolás. Már ezért érdemes
Fülledtség (Bound) – Wachowskik a Mátrix előtt
A pokolból – From Hell – Johny Depp, Jack the Ripper, borzongatóan kiváló
Shaun of the Dead – Haláli hullák hajnala – Hülye magyar cím, de annyira vártam és nagyon bejött
Ray – Jamie Foxxx = Ray Charles
Millió dolláros bébi – Huhh, na ilyen talán mégse lesz Kevin Costner
Csavard be, mint Beckham – Lányok a gyepen
Közelebb – Clive Owen, Natalie Portman ászok

Continue Reading

LoboTen Book 2005

Egy rövidke toplista pedig, közel időrendi sorrendben azokról a könyvekről amelyek 2005ben a legjobban tetszettek:
Nina Killham: A hús bűnei – A szakácskönyvírók nehéz életéről, irónikusan
Alice Sebold: Komfortos mennyország – Élet a halál után
Nora Roberts/J.D. Robb: Remember when – Ha alteregók összefognak
Szabó Magda: A Danaida – Többet is kiemelhettem volna tőle, idei vezető írónőm
Jennifer Weiner: Good in bed – Kövér nőt szeretni bátorság
Tibor Fischer: A béka segge alatt – 1956, ahogy eddig még sose
Audrey Niffenegger: Az időutazó felesége – Scifi, szerelmi történet, filozófia?
Karen Joy Fowler: The Jane Austen Book club – Könyvklub inspiráló
Anne McCaffrey: Sárkányröpte – Idén hanyagoltam a fantasyt, de ez nagyon bejött
Harper Lee: Ne bántsátok a feketerigót – Klasszikus, pocsék magyar fordítással

Continue Reading

LoboTen

Mivel már rég volt, itt az ideje egy újabb gyűjteménynek. Az apropót Permi tegnapi bejegyzése adta, hisz ő Darth Vader (is) szerene volna lenni. S valljuk be, kedvenc negatív hősök között, ott szerepel ő is, meg Jockey Ewing és Keyser Soze, meg John Malkovich ha negatívot játszik. Nah összeszedtem tizet mint kedvenc negatív hőst (volt miből válogatni). De csak úgy, nem sorrendben:

1. Mylady a három testőrből. A könyvből persze, ahogy Dumas megírta a sok filmes feldolgozásban mindig igyekeztek kicsit humánussá tenni. Pedig az a lényeg, hogy nem volt az.
2. Gonosz Nyugati Boszorkány az Ózban ebből viszont a zöld filmbeli volt pöpec, az igazi, amíg el nem olvadt. Valljuk be, még biciklizős kutyarablóként is megállt az ütő, pedig fekete-fehér volt
3. Hugo a vízilóban a Nagyvezír. Maga a rajzfilm is eléggé brutálisra sikerült. Rendes ijedtségben ültem végig többször is, de a Nagyvezír, hát az valami félelmetes volt, mintha Máris szomszédot keresztezték volna Garas Dezsővel.
4. Alan Rickman mint a nottinghami sherif a Tolvajok fejedelmés Robin Hoodból hiszen Kevin Costnert rendesen lemosta, igaz, nála még lady Mariann haja is jobb volt
5. Joker, azaz Jack Nicholson a Batmanből (Have you ever danced with the devil by the pale moon light? – kivülről tudtam a Prince dal szövegét is)
6. Robert de Niro mint Max Cady a Rettegés Fokában. Teljesen beleszerettem, a torkomban dobogott a szívem amikor a filmbéli Danielle-el kettesben voltak. Feszültség mesterfokon.
7. Áttentő Redáz (Berzsián és Dideki), a rossz arcú alak, aki tele van sötétséggel. Brrrr.
8. Cruella de Vil alias Szörnyella de Frász a rajzfilmben, az eredetiben. A többi, még Glenn Close élőben is csak silány másolat, nyomába se ér az originálnak.
9. Black Adder a fekete vipera. Az összes részben. Rowan Atkinson pedig sokkal jobb intrikusként mint Mr. Beannek.
10. Kengyelfutó gyalogkakukk, mert mindig megszivatja a prérifarkast és csak idegesítően csipog. Viszont nélküle nem lennének a kalandok 😀

Continue Reading